A Jet2.com legújabb bejelentése szerint Budapestről induló járatokat nyitnak az East Midlands Repülőtérre és Newcastle-be, ami tovább színesíti a Magyarország és az Egyesült Királyság között elérhető úti célok körét. Szerintem ez izgalmas lehetőséget jelent mindazoknak, akik hosszabb-rövidebb kikapcsolódásra vágynak, vagy épp üzleti okokból utaznának Anglia újabb régióiba. A szolgáltatás bevezetése a 2025-ös téli menetrendtől 2026 áprilisáig tart, és ezzel a Jet2.com már hat különböző angliai repülőtérre biztosít közvetlen összeköttetést Budapestről. A repülőtér-üzemeltető VINCI Airports hálózatán belül a Budapest Airport is örömmel fogadta a hírt, hiszen ez a kínálatbővülés egyre több európai utasnak ad lehetőséget arra, hogy felfedezze Magyarországot, és még tovább erősítse a két ország közötti turizmust.
A Budapest Airport vezérigazgatója, Francois Berisot is pozitívan nyilatkozott az újonnan megnyíló járatokról. A reptér fejlődési stratégiájában kiemelt szerepe van annak, hogy minél szélesebb és változatosabb kínálatot érjenek el. Ha engem kérdezel, ez egy pszichológiai szempontból is hasznos megközelítés, hiszen minél nagyobb a választék, annál inkább csökken az utazás megszervezésével járó stressz. Amikor tudod, hogy több időpont és több célpont közül is választhatsz, szabadabbnak, magabiztosabbnak érezheted magad. Ezt támasztja alá egy 2023-as utas-elégedettségi felmérés is, amely szerint a rugalmasság és a járatsűrűség növeli az utazók kedvét ahhoz, hogy újabb repülőjegyeket foglaljanak [Forrás: European Travel Insights, 2023].
Az East Midlands Repülőtér könnyen megközelíthető a környező városoktól, így Nottingham vagy Derby felé is gyorsan eljuthatsz, akár vonattal, akár bérautóval. Egy 2024-es brit turisztikai kutatás szerint (British Travel Survey, 2024) az utazók egyre gyakrabban keresik azokat a régiókat, amelyek nem csupán nagyvárosi élményeket adnak, hanem természetközeli kirándulási lehetőségeket is kínálnak. East Midlands ilyen szempontból tökéletes kompromisszum, mivel könnyen összeköthető a helyi látnivalókkal, legyen szó Robin Hood legendás erdeiről vagy egy csendes angol kistelepülésről. Newcastle pedig eddig sem volt ismeretlen a britek körében, viszont a magyar menetrendben ez mostanában igazi újdonságnak számít. A város kifejezetten híres az élénk kulturális életéről, az ottani egyetemi szcénáról és az utóbbi években gombamód szaporodó gasztronómiai fesztiválokról. Egy 2025-ös statisztika a BBC Travel Survey-től például kiemelte, hogy Newcastle látnivalóinak népszerűsége 15%-kal nőtt két év alatt, köszönhetően a sok fiatal, kreatív kezdeményezésnek, amit a város a járványidőszak után indított el.
Mivel a járatok a téli menetrend részeként októbertől áprilisig lesznek elérhetők, a Jet2.com dupla lehetőséget kínál: egybekötheted egy rövidebb, karácsonyi vásárokkal fűszerezett városnézéssel, vagy akár egy tavaszi feltöltődéssel, ha inkább március-áprilisban szeretnél friss élményeket gyűjteni. A hét két napján közlekedő járatok pedig rugalmasan illeszkednek akár a hétvégi kiruccanások, akár a hosszabb szabadságok terveihez. Külön érdekesség, hogy az utasforgalmi előrejelzések szerint a budapesti repülőtér a következő néhány évben még tovább bővül majd a brit célállomások tekintetében, hiszen folyamatosan nő az igény a kulturális és szabadidős turizmusra. A Magyar Turisztikai Ügynökség 2024-es kutatása szerint a hazánkba érkező britek 70%-a legalább egy városlátogatással köti össze az utazását, és nem csupán Budapestet, hanem vidéki úti célokat is felkeresnek [Forrás: Magyar Turisztikai Ügynökség, 2024, “Beutazó Turizmus Jelentés”].
A Jet2.com amúgy már jelenleg is üzemeltet járatokat például Manchester, Birmingham és Leeds Bradford felé, így East Midlands és Newcastle tulajdonképpen hozzájárul ahhoz, hogy még nagyobb lefedettséggel legyen jelen ez az angol légitársaság a budapesti piacon. Ez nem csupán a briteknek lehet nagyszerű hír, akik még több időpontban és még egyszerűbben tudnak Magyarországra repülni, hanem a magyar turistáknak is, akik olyan városokba juthatnak el átszállás nélkül, amelyek eddig kissé nehezebben vagy csak bonyolult átszállásokkal voltak elérhetők.
Úgy gondolom, a diverzifikált repülőtéri kínálat mindenképpen jót tesz a turizmusnak, és hosszabb távon ösztönzi mind a beutazókat, mind a kiutazókat arra, hogy merjenek kicsit kísérletezni az úti célokkal. Budapestről már nem csupán az ikonikus londoni repülőterekre vagy a legnagyobb angol városokba szóló jegyek közül válogathatsz, hanem a térképen korábban talán kevésbé feltűnő, ám annál izgalmasabb régiók is elérhetővé válnak. A Budapest Airport számára ez egyértelműen több lábon állást jelent, amivel lépést tarthatnak a folyamatosan változó légiközlekedési trendekkel. A Jet2.com pedig az utasélményen keresztül bizonyíthatja, hogy változatlanul szeretne hosszú távra berendezkedni a hazai piacon.
Ha engem kérdezel, ez egy újabb pozitív fejlemény a hazai légiközlekedésben: bővül a kínálat, szélesedik a turisztikai perspektíva, és ezzel párhuzamosan Magyarország vonzereje is nőhet a külföldi utazók körében. Minél több közvetlen járat kapcsol össze minket a nagyvilággal, annál inkább fejlődhetünk gazdasági és kulturális téren is, új kapcsolatokat, együttműködéseket teremtve. Ugyanígy, az East Midlands és Newcastle környéke rengeteg olyan látványosságot és élményt rejteget, amelyet talán nem is gondolnál. A Jet2.com új lehetőséget ad, hogy személyesen is felfedezd ezeket a környékeket, akár egy hosszú hétvégére, akár hosszabb vakációra utazol. Összességében úgy vélem, ezek a járatbővítések tovább erősítik a turizmus élénkülését, és új dimenziót nyitnak a Magyarország–Egyesült Királyság kapcsolatokban.