Háziállattal utaznál? Ezeket a szabályokat tartsd be a problémamentes utazáshoz!

Előfordulhat, hogy kis kedvencedre senki nem tud vigyázni, vagy olyan hosszú távra utazol el, ami alatt nem szívesen hagynád őt másnál. Ilyenkor természetesen van lehetőséged arra, hogy magaddal vidd a jószágot, ám ennek komoly reptéri előírásai vannak, amiket érdemes végiggondolnod jóval az utazás előtt. Mi most az Európai Unió szabályai mentén hozunk neked hasznos tanácsokat, hogyan utazhatsz emlős kisállatoddal. 

Fontos már most leszögezni, hogy ezek az iránymutatások a háziállat biztonságát és jólétét szolgálják, és azt, hogy mindannyiótoknak a lehető legkevesebb stresszel teljen az utazás az Európai Unión belüli repülés során. A konkrét előírások és követelmények az egyes uniós tagállamok és légitársaságok között némileg eltérhetnek. Célszerű jóval az utazás időpontja előtt felvenni a kapcsolatot a légitársasággal és az illetékes hatóságokkal, hogy megbizonyosodj arról, hogy minden szükséges információ és dokumentáció rendelkezésedre álljon a zökkenőmentes utazás érdekében. Mi most a legáltalánosabb tudnivalókat hozzuk el neked.

Mikrochip: A kutya, a macska, valamint pár kisebb emlős specifikus mikrochipet kap már kölyökkorában, ami segíti őt beazonosítani. Ennek a csipnek meg kell felelnie az ISO-szabványnak, amiről érdemes egy általános állatorvosi kivizsgáláson meggyőződnöd.

Oltási könyv és oltások: Minden oltásnak, különösen a veszettség elleni oltásnak naprakésznek kell lennie ahhoz, hogy kisállatod veled utazhasson, és ehhez vinned kell magaddal az oltási könyvét igazolásként. A veszettség ellenit legkésőbb 21 nappal az utazás előtt meg kell kapnia a kedvencednek.

Útlevél és egészségügyi bizonyítvány: Előbbit olyan állatorvos adhatja ki, akinek erre jogosultsága van. Utóbbi segítségével az orvos felméri, hogy kisállatod egészségügyi állapota alkalmassá teszi-e őt egy repülőgépes utazásra, vagy kell-e esetleg valamilyen nyugtatót felírni neki. Ezen iratok tartalmazzák a kisállat személyazonosságára vonatkozó adatokat, valamint a szükséges kezelésekre vonatkozó információkat, és adott esetekben az oltásai is felsorolásra kerülnek benne. Az európai útlevél a jószág élete végéig érvényes, amennyiben van érvényes veszettség elleni védőoltása.

Jóváhagyott szállítóeszköz: A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) előírásait, valamint a légitársaság által jóváhagyott változatot érdemes beszerezned az utazásig. Egy ilyen hordozó vagy ketrec a kedvenced kényelmes állását, mozgását és fekvését garantálja, valamint a szabványméret segíti a megfelelő és biztonságos elhelyezést a repülőn.

Foglalás: Mindig vedd fel a kapcsolatot a légitársasággal, amivel repülni fogsz, és tájékoztasd őket arról, hogy kisállattal utazol, mivel számukra korlátozott helyet tudnak csak biztosítani az utastérben vagy a raktérben – sokszor az állat mérete is függővé teszi, hogy hol lehet jelen a repülőn. Ha időben foglalsz és egyeztetsz, akkor minimalizálod az esetleges félreértéseket és kellemetlenségeket. A kisállat és a munkakutya között fontos különbségek vannak: a segítő, vakvezető és rohamjelző állatokra más előírások vonatkoznak, számukra különösen fontos, hogy jelen lehessenek gazdájukkal az utastérben.
Tájékozódás: Mindig nézd meg előre, hogy a célországnál van-e valamilyen további előírás vagy korlátozás, különleges követelmény, amiről gondoskodnod kell.

Szólj hozzá!