Gondoltál már arra, hogy a repülőn töltött órák nem muszáj, hogy unalmas semmittevéssel teljenek? Sok digitális nomád és vállalkozó mostanra felfedezte, milyen elképesztően hatékony lehet ez az „időzseb”, ha tudatosan használod ki. A levegőben töltött órák során megszűnnek a hétköznapi ingerek, és könnyebb elmerülni a munkában – sőt, akár egy flow-élményt is megélhetsz, ha jól alakítod a körülményeket. Éppen ezért egyre több kreatív szakember és startupper tartja értékesnek a repülőutakat – nemcsak utazás, de mélymunka szempontjából is.
A flow pszichológiája a felhők felett
A „flow” kifejezés Csíkszentmihályi Mihály kutatásai (1990) nyomán lett ismert: azt a mentális állapotot írja le, amikor teljesen belefeledkezel a tevékenységedbe, és szinte zökkenőmentesen áramlik az alkotó energiád. A repülőutak során rendkívül könnyen elérhető ez az állapot, hiszen:
- Nincsenek (vagy kevesebb) online zavaró ingerek: a stabil internethozzáférés hiánya (vagy éppen fizetőssé tétele) sokszor előny: nem kapsz folyamatos értesítéseket a közösségi médiából.
- Korlátozott mozgástered van: nem tudsz bárhová elsétálni, és nincs lehetőség felesleges kitérőkre sem. Ez akarva-akaratlanul is a fókuszodat erősíti.
- Megváltozott környezet: az, hogy 10 ezer méter magasan lebegsz, az agyadnak is egy különleges, inspiratív helyzet lehet – szakít a szokott rutinoddal.
Egy 2025-ös felmérés (APEX, 2025.03.12) szerint a repülőn rendszeresen dolgozó digitális nomádok és vállalkozók 53%-a arról számolt be, hogy produktívabbnak érzi magát a fedélzeten végzett munkában, mint a földön.
A megfelelő „felszerelés”: hogyan maximalizáld a repülőn töltött időt?
Mint minden hatékony munkafolyamatnál, a siker kulcsa itt is a tudatos felkészülés. Ha szeretnél repülőn dolgozni, és a lehető legjobban kiaknázni a rendelkezésre álló időt, érdemes előre megtervezned pár dolgot:
- Zajszűrő fejhallgató: A kabin alapzaja és a körülötted utazók beszélgetése könnyen megzavarhat. Egy minőségi, aktív zajszűrővel ellátott fejhallgató (például Bose vagy Sony modell) segít, hogy mélymunkát végezhess anélkül, hogy minden neszre felkapnád a fejed.
- Offline dokumentumok, letöltött anyagok: Ha nem akarsz az ingatag fedélzeti wifire hagyatkozni, tölts le mindent még indulás előtt (cikkek, üzleti tervek, prezentációk, oktatóanyagok). Így offline is dolgozhatsz.
- Légzőgyakorlatok és pszichés felkészülés: Egy rövid meditáció, autogén tréning vagy légzésfigyelés segít kialakítani a flow-állapotot. Ez nyugodtabbá tesz, és a vérkeringésed is javul a hosszú úton.
- Eszközök töltővel, tartalék energiával: Ellenőrizd, hogy a laptopod, tableteted, telefonod (és a hozzátartozó töltők) bepakolva legyenek. Sok modern repülőn találsz ülésekhez tartozó USB- vagy konnektorcsatlakozást, de nem mindig működik 100%-osan, ezért a powerbank sem árt.
Kinek ajánlott a repülőn történő munka?
A rövid válasz: szinte mindenkinek, aki hajlandó kimozdulni a komfortzónájából és kicsit kreatívabban közelíteni a munkavégzéshez. Persze a digitális nomádok élen járnak benne, de a corporate szektorban dolgozók vagy a vállalkozók is profitálhatnak belőle:
- Bloggerek, írók, tartalomkészítők: a nagy ötletek gyakran szokatlan környezetben születnek.
- Programozók és designerek: a mélymunka órái remek alkalmak kódok átnézésére, makettek kidolgozására, kreatív projektekre.
- Menedzserek, coachok, tanácsadók: nyugodtan rendszerezheted a kliensköröd adatait, új tervet írhatsz, vagy épp átgondolhatod a szervezeted fejlesztési irányait.
A flow-élmény fenntartása: tippek és trükkök
Ahhoz, hogy a repülőn dolgozva tényleg elérd a flow-t – vagy legalább egy mély, fókuszált állapotot –, érdemes betartani néhány egyszerű szabályt:
„A flow titka nem csak a megfelelő módszerben, hanem a tudatos gondolkodásban rejlik: tudd, hogy mit akarsz elérni, és adj magadnak időt, hogy belemerülj.”
(Csíkszentmihályi, 1990 alapján)
- Húzz határokat: Ha üzleti úton vagy, és kollégákkal utazol, kérd meg őket, hogy tiszteljék a fókuszidődet.
- Folyamatosan figyelj magadra: Kis lélegző- és nyújtógyakorlatokkal nem csak az egészségedet óvod, de az agyad teljesítményét is fenntartod.
- Legyen B-terved: Ha valami közbejön – például hangos csoport ül mögötted, vagy nincs megfelelő asztalka –, légy rugalmas. Ilyenkor vedd elő azokat a feladatokat, amik kevesebb koncentrációt igényelnek (e-mailek, gyors jegyzetek átolvasása, stb.).
Marketingajánló: lépj a következő szintre a produktivitásodban!
Ha szeretnéd rendszerbe foglalni a repülőn (és a mindennapokban) használható munkastratégiákat, akkor neked szól a „Fókuszban a Fellegek Felett” online kurzusom. Többéves vállalkozói és coach tapasztalattal, valamint a pszichológiai mechanizmusok ismeretével alakítottam ki egy komplex, gyakorlatorientált programot, amely segít:
- Megtervezni a napi és heti munkafolyamataidat – otthon, irodában vagy a levegőben.
- Elérni és fenntartani a flow-állapotot, még akkor is, ha váratlan tényezők zavarják meg a ritmusodat.
- Beépíteni a digitális nomád szemléletet, akár még csak most kóstolsz bele, akár már évek óta űzöd a műfajt.
Ráadásul személyes produktivitás-auditot is kérhetsz: a konzultáció keretében átnézzük a jelenlegi munkaszervezési módszereidet, és együtt alakítunk ki egy olyan rendszert, amivel zökkenőmentesen tudsz dolgozni a világ bármely pontján – a repülőgépet is beleértve.
Összefoglalás
Lehet, hogy korábban neked is eszedbe jutott már, milyen jó lenne repülőn dolgozni, de valahogy mindig akadt kifogás, vagy nem voltál elég felkészült. A tapasztalatok és a friss kutatási eredmények (APEX, 2025; Csíkszentmihályi, 1990) azonban azt mutatják, hogy egy kis előkészülettel, megfelelő technikai felszereltséggel és mentális ráhangolódással a repülőút kiváló lehetőség a mélymunkára és a flow megtapasztalására. Az már csak hab a tortán, hogy a munkaidődet meggyorsítja, a megérkezés után pedig több időd marad felfedezni a célállomást vagy pihenni.
Ha tehát digitális nomád vagy, vállalkozó, vagy egyszerűen csak egy újabb módot keresel a produktivitás növelésére, ne félj kihasználni az „időzseb” előnyeit a magasban. Kapd elő a zajszűrő fejhallgatót, rendezd a gondolataidat, és engedd, hogy az éterben szárnyaljon a kreativitásod.